التهاب لثه و غشاء دهان
۹ فروردین, ۱۳۹۶
آبسه دندان
۹ فروردین, ۱۳۹۶

التهاب لثه
التهاب لثه یا ژینژیویت در صورتی که کودک دندان‌ها و لثه‌هایش را به طور کامل تمیز نکند ممکن است رخ دهد. این عارضه در اثر تحریک باکتری‌هایی که در پلاک‌های دندانی زندگی می‌کنند ایجاد می‌شود. پلاک دندانی مخلوط چسبنده‌ای از بقایای غذا و بزاق است که روی دندان‌ها و دور آن‌ها و در حاشیه لثه‌ها جمع می‌شود.

علائم پلاک دندانی
مواد آشکار ساز پلاک‌های دندانی را مشخص می‌کنند (نواحی تغییر رنگ یافته).

علائم
علائم عمده التهاب لثه عبارت‌اند از:
– قرمزی، تورم، و دردناکی لثه‌ها
– خونریزی از لثه‌ها هنگام مسواک زدن
التهاب لثه یک مشکل جزئی و قابل درمان است. اما اگر کنترل نشود ممکن است پیشرفت کند و به عفونت شدید و از دست دادن دندان‌ها منجر شود. اگر احتمال می‌دهید کودک‌تان به التهاب لثه دچار شده است. باید او را نزد دندان‌پزشک ببرید.

درمان
اگر التهاب لثه خفیف باشد، دندان‌پزشک ممکن است فقط در مورد نحوه مراقبت صحیح از دندان‌ها کودک را راهنمایی کند. برای موارد پیشرفته‌تر، ممکن است دندان‌پزشک یک دهان شوی ضدمیکروب برای تسکین التهاب و دردناکی لثه‌ها تجویز کند. وقتی که دردناکی لثه‌ها کم شد، ممکن است دندان‌ها را جرم‌گیری کند.
با رعایت بهداشت دهان، لثه‌های کودک قاعدتاً باید ظرف چند ماه به وضعیت عادی بازگردد. توجه دائمی به بهداشت صحیح دهان همراه با مراجعه منظم به دندان‌پزشک برای بررسی دندان‌ها و جرم‌گیری، به پیش‌گیری از عود کردن التهاب لثه کمک خواهد کرد.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر