مشاوره ژنتیک
مشاوره ژنتیک قبل از بارداری
۲۰ مهر, ۱۳۹۵
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری
۲۰ مهر, ۱۳۹۵
افزایش وزن در دوران بارداری

افزایش وزن دوران بارداری

وزن دوران بارداری

اگر مادر حامله بیشتر از معمول وزن اضافه کند، از یک طرف باعث ناراحتی خود او می شود و از سوی دیگر جنین نیز از افزایش وزن مادر بهره ای نخواهد برد.

مادر باردار روزانه در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری برحسب فعالیت او به انرژی بیشتر نیاز دارد و در تمام دوران بارداری خود باید در حدودد ۳/۱۱ تا ۱۵ کیلوگرم وزن اضافه نماید که ۳٫۵ کیلوگرم آن وزن بچه، ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ گرم آن وزن جفت و مایع آمنیوتیک و بقیه وزن چربی و آب جمع شده در بدن او می باشد.

اگر مادر چاق است، باید سعی کند وزن او بیشتر از ۸/۶ کیلوگرم اضافه نشود و اگر لاغر است یا حاملگی دو قلو دارد می تواند تا ۱۸ کیلوگرم وزن اضافه نماید.

حد متوسط افزایش وزن مادر در دوران حاملگی:

حد متوسط افزایش وزن مادر در دوران باردار
سه ماهه اول دوران بارداری ۱٫۳ الی ۲٫۷ کیلوگرم
سه ماهه دوم دوران بارداری ۲٫۷ الی ۵٫۴ کیلوگرم
سه ماهه سوم دوران بارداری ۵ کیلوگرم

 

 

 

افزایش وزن دوران بارداری

افزایش وزن دوران بارداری

اضافه وزن بیش از حد مادر باردار ممکن است مشکلاتی در دوران بارداری (فشار به قلب مادر، افزایش فشار خون و اختلال در تنفس) و مشکلاتی که در هنگام زایمان به وجود آورد.

اگر مادر اضافه وزن دارد، باید با رژیم غذایی مناسب به وزن طبیعی برسد. اگر مادر لاغر است سعی کند وزن او اضافه نشود، زیرا اضافه وزن در هنگام زایمان مشکلاتی را برای او به وجود می آورد. مادر باید ترازوی تعیین وزن در خانه داشته باشد و با وزن کردن مرتب خود از اضافه وزن جلوگیری نماید.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر