کمک به نوشتن انشا
کتاب هایی جهت دلچسپ کردن نوشتن برای دانش آموزان
۲۳ آبان, ۱۳۹۶
حواس پرتی کودک شیرخوار
حواس پرتی نوزاد هنگام شیر خوردن
۲۴ آبان, ۱۳۹۶
اعتصاب غذای نوزاد

اعتصاب غذای نوزاد
گاهی نوزاد برای چند روز میل و اشتهای خود را به شیر مادر از دست می‌دهد. این رفتار کودک موقتی است و نباید آن را به بی‌میلی دائمی نسبت داد و تصور کرد که زمان از شیر گرفتن نوزاد فرارسیده است. دلایل زیادی برای بی‌میل شدن نوزاد نسبت به شیر مادر وجود دارد که گاهی برای یک یا دو روز ظاهر می‌شود و پس از آن کودک برنامه عادی تغذیه خود را از سر می‌گیرد. این رفتار نوزاد را به طنز، اعتصاب شیر یا اعتصاب غذای نوزاد می‌گویند. عوامل مهمی که در این رفتار کودک دخالت دارند، عبارت‌اند از:
ناراحتی‌های فیزیکی
سرماخوردگی ، دندان درآوردن، تغییر برنامه روزانه مثل مسافرت، بستری شدن در بیمارستان، افتادن و زخمی شدن و تب ممکن است باعث شوند میل نوزاد به طور موقت برای شیرخوردن افزایش یا کاهش یابد و حتی چند روز از شیر خوردن خودداری کند. والدین نباید این رفتار را به حساب بی‌میلی دائمی کودک به شیر مادر بگذارند و او را از شیر بگیرند. اگر کودک نوپای شما در اثر شیطنت زخمی شد یا به علت درد، از شیر خوردن امتناع کرد یا در اثر بیماری و بستری شدن مدتی نتوانست به طور عادی و خوب غذا بخورد و از فنجان یا لیوان شیر یا نوشابه بنوشد؛ نباید او را از شیر بگیرید، حتی اگر از قبل قادر به خوردن غذای جامد باشد.
ناراحتی‌های عاطفی
نقل مکان و اسباب‌کشی یا انتقال از شهری به شهر دیگر، نگرانی از بیماری مادر و برخوردهای بین مادر و پدر نیز باعث اعتصاب غذای کودک می‌شود. گاهی شلوغی خانه، مهمان‌های زیاد، مسئولیت‌های سنگین پدر و مادر در بیرون از منزل نیز ممکن است به‌طور موقت باعث بی‌میلی کودک به تغذیه شود.

راه‌حل برای شکستن اعتصاب شیر نوزاد
برای شکستن اعتصاب غذای کودک، نخست باید دانست که این بی‌میلی موقتی است، از این رو هرگز نباید به خاطر این مشکل موقت کودک را از شیر بگیرید. کودک زیر ۹ ماه را به ندرت و به دشواری می‌توان از شیر گرفت، زیرا هنوز به شیر مادر علاقه دارد. به‌طور کلی می‌توان گفت که اگر کودک قبل از نه ماهگی اشتهای خود را برای شیر مادر از دست بدهد، ابتدا باید آن را اعتصاب تلقی کرد. بچه‌های بزرگ‌تر نیز ممکن است این رفتار را از خود نشان دهند و فقط در صورتی می‌توان آن‌ها را از شیر گرفت که با کوشش مادر پس از چند روز به حالت عادی برنگردند.
برای شکستن اعتصاب شیر، نباید با مشاهده بی‌میلی کودک مأیوس شوید، بلکه باید او را در بغل بگیرید و به شیر خوردن ترغیب کنید. در این شرایط بهتر است برای بررسی علل این بی‌میلی و رفع اشکال، با مشاور خانوادگی خود مشورت کنید. کارهای سنگین بیرون از خانه را به‌طور موقت تعطیل کنید و یا آن را سبک‌تر نمایید. انجام بعضی از کارهای منزل مثل آشپزی، لباس‌شویی و تمیز کردن را به شخص دیگری واگذار کنید. نحوه شیردادن صحیح را به کار ببندید و طوری رفتار کنید که گویی می‌خواهید تازه شیر دادن به نوزاد را شروع کنید. تلفن را قطع کنید و در محل ساکت و آرامی که برای شیر دادن انتخاب کرده‌اید بنشینید.
بیشتر ساعات روز را کنار نوزاد باشید. او را بغل کنید و به سینه خود بچسبانید. هنگامی که کودک در خواب است، به او شیر بدهید. این یکی از راه‌های مطمئن برای بازگرداندن نوزاد به شیر خوردن است. وقتی فرصت پیدا کردید، در رخت‌خواب دراز بکشید و کودک را نوازش کنید.
هنگام خواب نیز او را پیش خود بخوابانید. نوزادانی که در موقع بیداری از شیر خوردن امتناع می‌کنند، اغلب در حال نیمه‌خواب و حتی خواب به آن رغبت نشان خواهند داد. آماده کردن شرایط مناسب، نوزاد را به هوس می‌اندازد و او را وادار می‌کند تا اعتصاب غذای خود را بشکند.
وقتی نوزاد از خوردن شیر امتناع می‌کند، او را به زور وادار به تغذیه نکنید. بگذارید در حالی که سر او روی سینه شماست، به خواب برود.
اگر علت اعتصاب کودک، عوض شدن شرایط مثل تغییر دکوراسیون اتاق است، وضع را به حالت اول برگردانید. این اعتصاب ممکن است اعتراضی نسبت به شرایط جدید باشد.
با کمی حوصله و ابراز محبت مادری، در بیشتر موارد این اعتصاب پس از چند روز پایان می‌پذیرد. بعضی از نوزادان ممکن است حتی یک هفته از خوردن شیر امتناع کنند و آن‌گاه به‌تدریج به حالت قبلی بازگردند. مادر باید کنار نوزاد خود بماند و از تلاش خود مأیوس نشود. برای این که در مدت اعتصاب، شیرتان خشک نشود، آن را مرتب بدوشید و امیدوار باشید که کودکتان به‌زودی به حالت عادی باز خواهد گشت.
اگر بعد از این همه کوشش، کودک مایل به ادامه تغذیه نبود و داوطلبانه خود را از شیر گرفت، مطمئن باشید که نوزاد واقعاً به رشدی رسیده که دوره شیرخوارگی را زودتر از برنامه عادی پشت سر گذاشته است. پس از این دوره، نوزاد وارد مرحله‌ای می‌شود که مانند مراحل قبل پرهیجان و خاطره‌انگیز است.

سایر مشکلات عادی شیرخوردن نوزاد

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر