مشکلات شیر خوردن‌های شبانه
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶
نقش والدین در کنار نوزاد بیمار
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶

استراحت مادر هنگام خواب نوزاد
خواب هم‌زمان
وقتی کودک می‌خوابد شما هم بخوابید. اشتباه است که کارهای ناتمام را برای زمانی که کودک خوابیده است، بگذارید. شما نیز به اندازه فرزندتان نیاز به استراحت دارید. این کار نیز بخشی از ایجاد هماهنگی با کودک است و فقط در این صورت هر دو نفر شما برای چند ماه خسته‌کننده اول تولد نیرو و انرژی مورد لزوم را به دست خواهید آورد.
بنابراین مادران باید هنگامی که کودک‌شان می‌خوابد آنان نیز استراحت کنند و هم‌زمان با خواب کوتاه فرزند خود چرتی بزنند.
کوه ظرف‌های نشسته را فراموش کنید! شما خسته‌اید، بخوابید ظرف‌ها را می‌توانید زمان بیداری فرزندتان، در حالی که او با خوشحالی در سبد یا صندلی کودک در کنارتان به بازی مشغول است، بشویید.

هم‌زمانی خواب هنگام داشتن دو فرزند
وقتی شما یک نوزاد و یک کودک خردسال دارید، هم‌زمان ساختن ساعت خواب بسیار مشکل است و ممکن است احتیاج به کمک فرد دیگری باشد. زمانی که نوزاد شما خوابیده مجبورید کودک دو سال و نیمه خود را هر روز بعدازظهر در ساعت مقرر از جمع دوستان هم‌بازی خود جدا کنید و برای خواب به اتاق ببرید. بعضی اوقات مادر و پدر مجبورند شیفتی کار کنند. پدر از کودک بزرگ‌تر مراقبت می‌کند و مادر هم‌زمان با نوزاد می‌خوابد و زمانی دیگر نوزاد کوچک شما و کودک خردسال آماده می‌شوند تا ساعتی را در کمال آرامش کنار هم بگذرانند. قبل از این‌که شما نوزاد را به رخت‌خواب ببرید، کودک خردسال را در محل بازی آرام و بی‌خطر که در دسترس شما باشد رها کنید. سپس کنار نوزاد بخوابید و به او شیر بدهید تا بخوابد.
به این ترتیب مادر ضمن این‌که مشغول خوابانیدن نوزاد است، از کودک خردسال هم مراقبت می‌کند. اگر کودک خردسال شما موقع خواباندن نوزاد به توجه بیشتر شما نیاز دارد، نوزاد را به سینه خود ببندید و سپس به حالت نیمه نشسته روی تخت قرار بگیرید، حالا دو دست شما آزاد است و می‌توانید داستانی بخوانید تا هر سه نفر شما به خواب آرام فرو روید.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر