بازی و یادگیری نوزاد
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶
اسباب بازی و فعالیت ۷ تا ۱۲ ماهگی
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶

اسباب بازی نوزادی تا ۶ ماهگی
اسباب بازی و فعالیت
(نوزادی تا ۶ ماهگی)
کودک خردسال قادر به استفاده چندانی از دست‌های خود نیست، بنابراین می‌خواهد جهان را از طریق بینایی، شنوایی، و لامسه خود تجربه کند.
او دوست دارد به صورت اشخاص از نزدیک نگاه کند و اشیاء متحرک، خوش‌رنگ و صدادار را ترجیح می‌دهد. با انتخاب ملحفه‌هایی که طرح‌های خوش‌رنگ و زنده‌ای دارند و پوشاندن جوراب‌هایی به او که طرح‌ها یا چهره‌های شاد روی آن‌ها نقش شده است، محیط مناسبی برای او ایجاد کنید.

اسباب بازی
آویز بالای گهواره:
قطعه‌های متحرک توجه کودک را جلب می‌کنند. آویز را در ارتفاعی نصب کنید که بتواند آن را ببیند. بهترین نوع آویز آن‌هایی هستند که هر چند روز یک‌بار قابل تعویض باشند.

اسباب بازیهای فشاری یا مکیدنی
حلقه‌ها و سایر اسباب‌بازی‌های لاستیکی قالبی که کودک بتواند به‌راحتی در دست بگیرد و در دهان بگذارد، به شرط تمیز بودن، مناسب است.

اسباب‌بازی‌ها یا توپ‌های نرم:
بهترین اسباب‌بازی‌ها از این نوع، آن‌هایی هستند که بدنه آن‌ها از جنس‌های مختلفی باشند.
تا هشت یا نه ماهگى، بیشتر کودکان دل‌بستگى شدیدى به یک اسباب‏بازى نرم، پتو یا جسم خاص پیدا مى‏کنند. این نیاز قوى به جسمى‏ براى نوازش و آرامش پس از یک‌سالگى قوی‌تر مى‏شود. کودک ممکن است در طول روز مدام آن جسم را با خود بگرداند، شب‏ها آن را با خود به رخت‏خواب ببرد و آن را به منظور کسب آرامش نوازش کند یا بمکد. نهایتاً آن جسم تبدیل به نوعى وجود قدسى مى‏شود، یعنى چیزى که کودک هر زمانى که غمگین، وحشت‌زده، یا سرخورده است، براى کسب آرامش به آن پناه مى‏برد. این جسم کم‌کم کهنه، نخ‌کش و سرانجام احتمالاً غیربهداشتى مى‏شود، زیرا کودک از این‌که آن را بشویید اکراه دارد، چون بوى آن بخشى از ویژگی‏هاى آشناى آرامش‌بخش آن است. سعى نکنید کودک را وادار به ترک آن کنید، زیرا نیازى حقیقى را رفع مى‏کند. آن را دم دست بگذارید، دقت کنید که از آن مطلع باشید، و براى روزى که احتمالاً فاجعه گم شدن آن رخ دهد، یکى دیگر از همان چیز را در محلى مطمئن نگه‌دارى کنید.

عکس‌هایی با پوشش پلاستیک و آینه بچه:
این‌ها را باید از کنار تخت کودک آویزان کرد، طوری که بتواند آن‌ها را ببیند.

جغجغه، زنگوله، عروسک‌های صدادار:
اسباب‌بازی‌هایی که با پرتاب‌کردن، زدن، فشار دادن، مکیدن یا تکان‌دادن، صدا در می‌آورند.

فعالیت‌ها
فعالیت‌های مربوط به صداها و کلمات:
شعر خواندن برای کودک؛ هنگام مراقبت از او، در آغوش گرفتن، یا تکان‌دادن کودک برای خواباندن او و لالایی زمزمه‌کردن.

بازی‌ها و فعالیت‌های بدنی:
بازی‌های ساده‌ای که کودکان خردسال از آن لذت می‌برند عبارت‌اند از این‌که با گرفتن دست‌های کودک او را از حالت خوابیده به نشسته کشاند و دوباره برگرداند. نشاندن او روی زانوها و بالا و پایین پراندن او، و تاختن به دور اتاق در حالی که در آغوش گرفته شده است، از این نوع فعالیت‌هاست.