مشاوره ژنتیک
مشاوره ژنتیک قبل از بارداری
۲۰ مهر, ۱۳۹۵
آب دادن به نوزاد

آب دادن به نوزاد

آب دادن به نوزاد

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میشوند اگر در محیط گرم نباشند، احتیاج به آب اضافی ندارند و آب کافی از طریق شیر مادر به آنها می رسد.

ولی اگر فصل تابستان باشد یا نوزاد و شیرخوار در محیط گرم مانند مناطق گرمسیر یا در اتاق گرم قرار گیرد، باید روزی چند نوبت آب ساده جوشیده سرد شده بدون اضافه کردن مواد قندی با قاشق به مقدار بیست تا سی سانتیمتر مکعب (هشت تا ده قاشق چایخوری) به او بدهید.

آب دادن به نوزاد

آب دادن به نوزاد

بهترین زمان برای دادن آب بین دو نوبت شیر می باشد. اگر کودک عطش داشته باشد با میل و ولع آب را می خورد، ولی اگر نخورد دلیل این است که بدن او احتیاج به اب ندارد و نباید با زور به او آب بدهید.

اگر پدر در زمانی که در خانه است آب دادن به نوزاد و شیرخوار را به عهده بگیرد و او هم مانند مادر، نوزاد و شیرخوار خود را در بغل بگیرد و به او آب بدهد، نه فقط لذت می برد، بلکه رابطۀ عاطفی خوبی با نوزاد خود برقرار می کند.

بعضی از مادران میان دو نوبت شیر دادن، با بطری شیر خوری به کودک آب قند یا آب نبات می دهند. این عمل صحیح نیست، زیرا آبی که شیرین است جای شیر را می گیرد و کودک کمتر تمایل پیدا می کند که به پستان مادر مک بزند و درنتیجه شیر مادر کم می شود و کودک دچار کمبود مواد غذایی و اختلال رشد می گردد.

در مواقعی که نوزاد، شیرخوار یا کودک دچار تب می شود، چون در نتیجۀ تب، بدن کودک اب خود را از دست می دهد، احتیاج به آب پیدا می کند، از این رو در موقع تب، مادر باید آب کافی در اختیار او قرار دهد تا هرچه میل دارد بنوشد.

گرچه در بیشتر شهرها اب کاملاً تصفیه و معمولاً عاری از میکروب می باشد، ولی برای اطمینان باید آب را مخصوصاً برای کودکان تا سن هشت ماهگی جوشاند و پس از سرد شدن به کودک داد.

مدت زمان جوشاندن معمولاً باید بین پنج تا ده دقیقه باشد. تمیز بودن بطری، فنجان یا لیوانی که با آن اب به کودک داده می شود نیز از نظر پیشگیری از بیماری ها مؤثر است. در مورد آب معدنی هایی که به صورت بطری نیز وجود دارد نیز باید آن را بجوشانید و به کودک بدهید.