تنگی باب‌ المعده یا استنوزپیلور نوزاد
۶ فروردین, ۱۳۹۶
عدم تحمل پروتئین شیر گاو در کودکان
۶ فروردین, ۱۳۹۶

سوء جذب
ناتوانی روده کوچک در جذب کافی مواد مغذی از غذا سوءجذب نام دارد. این اختلال همیشه به عارضه نهفته‌ای مثل بیماری سلیاک، بیماری کرون (بیماری‌های التهابی روده)، فیبروز کیسه‌ای، یا عدم تحمل غذا مربوط است.

علت
سوءجذب گاهی از صدمه به جداره روده ناشی می‌شود؛ که موجب اشکال در توانایی روده در جذب مواد مغذی می‌گردد. همچنین این عارضه ممکن است کمبود آنزیم‌ها در دستگاه گوارش که مانع از تجزیه غذا به واحدهای به اندازه کافی کوچک برای جذب می‌شود، ناشی شود.

علائم
علائم اصلی این عارضه عبارت‌اند از:
– مدفوع خیلی کم‌رنگ و سیال که بوی ناخوشایندی دارد
– کاهش وزن یا ثابت ماندن وزن
– بی‌حالی
در موارد شدید، سوءجذب موجب کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن می‌شود. این کمبودها به نوبه خود ممکن است منجر به سوءتغذیه و کم‌خونی می‌شود.
اگر علائم سوءجذب در کودک وجود داشته باشد، باید مورد معاینه پزشک قرار گیرد.

بررسی وزن
سوءجذب یکی از علل عدم افزایش وزن طبیعی کودکان است.

کار پزشک
پزشک کودک را معاینه و وزن او را بررسی خواهد کرد. سپس ممکن است آزمایش‌هایی برای تعیین علت سوءجذب انجام شود. پزشک ممکن است از یک متخصص رژیم غذایی بخواهد که ارزیابی کند که آیا میزان دریافت غذای کودک شما کافی هست یا خیر. درمان سوءجذب با توجه کردن به علت نهفته آن و نیز تغییر یا تکمیل رژیم غذایی انجام می‌شود که در بیش‌تر موارد منجر به رشد و افزایش وزن طبیعی کودک می‌گردد؛ اما ممکن است لازم باشد که کودک در تمام مدت عمر رژیم غذایی خاصی را حفظ کند.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر