ظاهر زخم آفتی دهان
۹ فروردین, ۱۳۹۶
گرمازدگی یا آفتاب زدگی
۹ فروردین, ۱۳۹۶

آفتاب سوختگی
خورشید از دیرباز تا کنون، به عنوان بزرگ ترین درمان کننده در طبیعت معروف بود و قرن های بسیاری مردم آن را ستایش می کردند و سر عبادت در برابرش فرود می آوردند، و امروزه نیز برنزه شدن پوست (قهوه ای شدن پوست در اثر نور آفتاب) را نشانه سلامت و زیبایی می دانند. با وجود این، بسیاری از چیزهای خوب نیز می تواند مشکل آفرین شوند که اشعه خورشید یکی از آن ها است.
آفتاب سوختگی در کودکان می تواند بسیار جدی باشد و در صورت تکرار موجب تأثیرات منفی در بلند مدت گردد.
اگر کودک تا هنگامی که به سن بلوغ می رسد، به دفعات دچار آفتاب سوختگی شود، پوست او ضخیم شده و گرفتار کک و مک شود. چنان چه جای پای بسیاری از سرطان های پوست را در کهن سالی دنبال کنیم، در خواهیم یافت که فرد در دوران کودکی مدت های بسیار در معرض نور آفتاب بوده است. این مسأله بیشتر در مورد نژاد هند و اروپایی که در آب و هوای گرم و آفتابی رشد می کنند مطرح است، اگر چه کودکانی که دارای پوست تیره هستند نیز امکان دارد دچار آفتاب سوختگی شوند.

علل آفتاب سوختگی
آفتاب سوختگی بر اثر تماس اشعه ماوراء بنفش خورشید با پوست بدن ایجاد می شود. پوست های تیره به طور معمول دیرتر از پوست های روشن دچار آفتاب سوختگی می شوند. شدیدترین میزان تابش اشعه ماوراء بنفش، بین ساعت ده بامداد تا شانزده بعد از ظهر است که در این حالت، ابری بودن و گرفتگی هوا نیز نمی تواند مانع از نفوذ این اشعه به پوست بدن شود.
مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها (تتراسیکلین) و داروهای ضد باکتری (سولفا)، موجب می شود تا شدت آفتاب سوختگی افزایش یابد. این داروها، به داروهای حساس به نور شهرت دارند، لذا چنان چه فرزندتان در حال مصرف هر نوع دارو است، از پزشک او درباره ادامه استفاده از آن، و این که آیا داروی یاد شده نسبت به نور حساسیت دارد یا خیر، سؤال کنید، و اگر پاسخ مثبت بود، حداکثر اقدامات احتیاطی را درباره محافظت پوست وی در مقابل نور، به عمل آورید. از یاد نبرید که گاه، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حتی به مدت چند دقیقه، باعث پدید آمدن آفتاب سوختگی شدید، همراه با تاول می شود.

نشانه های آفتاب سوختگی
قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از یک تا ۲۴ ساعت، می تواند موجب سرخی و گرم شدن پوست بدن شود. میزان درد و حساس بودن پوست نیز به شدت آفتاب سوختگی بستگی دارد. در این حال، حتی دراز کشیدن نیز باعث احساس درد می شود. در مواردی که آفتاب سوختگی شدید باشد، پوست متورم شده و سپس تاول هایی بر سطح آن پدیدار می گردد. اگر درد و ناراحتی فرزندتان شدید بود، از پزشک سؤال کنید که از چه دارویی برای تسکین او می توان استفاده کرد؟
آفتاب سوختگی ممکن است با تب و لرز و ضعف شدید همراه باشد. در مواردی از این دست، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا او پس از معاینه کودک در مورد تجویز داروهای مخصوصی که برای سوختگی های عمیق به کار می رود، تصمیم گیرد. گاهی اوقات آفتاب زدگی و آفتاب سوختگی با هم اتفاق می افتد که هر چند روی دادن چنین امری بسیار نادر است، اما در صورت وقوع، کودک باید بستری شود.
نشانه های آفتاب سوختگی پس از سه روز تخفیف می یابد و یک هفته بعد پوست اندازی ناحیه آغاز می شود. نواحی فوق تا چند هفته بعد نیز نسبت به نور آفتاب حساس است و باید مورد مراقبت بیشتری قرار گیرد.

پیش گیری از آفتاب سوختگی
در آغاز تابستان و روزهای گرم بهار، باید تماس مستقیم پوست بدن کودک با نور خورشید (لخت بودن در آفتاب) را به سی دقیقه در روز محدود کنید. این زمان در مورد کودکانی که پوست سفید و روشنی دارند باید به پانزده دقیقه در روز کاهش یابد.
اگر دارای نوزاد هستید پوست او را بپوشانید و تا حد امکان او را در سایه نگه دارید. آفتاب زدگی در کودکان بسیار رایج است و به سهولت اتفاق می افتد.
مدتی که فرزندتان می تواند در معرض مستقیم نور خورشید قرار گیرد، باید به تدریج افزایش یابد (حدود پانزده دقیقه در روز برای دو هفته اول و سپس افزایش روزانه ده دقیقه به زمان قبلی). هر چه به مرور پوست کودک تیره تر شود، بر مقاومت او نسبت
به نور خورشید افزوده می گردد، اما پوست برخی از کودکان هیچ گاه تیره نمی شود.
شنا کردن بین ساعت های ده بامداد تا شانزده بعد از ظهر، باید با احتیاط و مراقبت کامل همراه باشد زیرا اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند توسط آب، شن و سیمان منعکس شود؛ به همین استفاده از چتر و کلاه نیز نمی تواند محافظ مناسبی برای پوست بدن در چنین شرایطی باشد.
یخ و برف نیز می تواند اشعه ماوراء بنفش خورشید را بازتاب دهند، از این رو خطر آفتاب سوختگی در روزهای سرد زمستان، حتی اگر هوا ابری باشد، نیز وجود دارد. بنابراین هنگام کوهنوردی و اسکی نیز نباید احتیاط را فراموش کرد.
اگر فرزندتان در اواسط روز در آفتاب سرگرم بازی است و نمی توانید از کرم ضد آفتاب به میزان کافی استفاده نمایید، سعی کنید پیراهن آستین بلند و کلاه آفتابی به او بپوشانید.
بهترین راه پیش گیری از آفتاب سوختگی به هنگام شنا، استفاده از کرم های ضد آفتاب است. اگر پوست برنزه شود، نسبت به آفتاب سوختگی مقاومت بیشتری می یابد. کرم ضد آفتابی که استفاده می کنید باید در برگیرنده عامل محافظت کننده از نور (حداقل شماره ۱۵) باشد. در مورد پوست های روشن باید از شماره ۳۰ استفاده کرد. یک ساعت قبل از شنا، کرم ضد آفتاب را مورد استفاده قرار دهد و هر سه الی چهار ساعت یک بار نیز بار دیگر این کار را تکرار کنید (در صورت شنا در آب).
چنان چه دارای نوزاد هستید، با پزشک مشورت کنید تا کرمی به شما معرفی کند که
نسبت به آب دارای مقاومت بیشتری باشد.
اگر فرزندتان داروهایی مانند سولفا یا تتراسیکلین مصرف می کند، او را به طور کلی
از تماس مستقیم با نور خورشید دور نگه دارید زیرا کرم ضد آفتاب هم در این موارد قادر به جلوگیری از آفتاب سوختگی نخواهد بود.

کمک پزشک در مورد آفتاب سوختگی
– توصیه به کمپرس سرد و مرطوب ناحیه؛
– تجویز استامینوفن برای کاهش درد؛
– تجویز آنتی بیوتیک در صورت عفونت ناحیه؛
– بستری کردن کودک چنان چه تب او شدید باشد.

 

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر