التهاب لثه
۹ فروردین, ۱۳۹۶
بدجفتی دندان ها – پیشگیری و درمان
۹ فروردین, ۱۳۹۶

آبسه دندان
آبسه دندان جمع شدن چرک دور ریشه دندان است. آبسه وقتی ایجاد می‌شود که پولپ (مغز حساس دندان که حاوی اعصاب و رگ‌های خونی است) مورد هجوم و تخریب میکروب‌ها قرار می‌گیرد. میکروب‌ها تنها در صورتی که دندان به شدت آسیب دیده یا شدیداً پوسیده باشد می‌تواند وارد پولپ شوند.

علائم
علائم اصلی آبسه عبارت‌اند از:
– درد مداوم و کوبشی دندان
– درد شدید دندان هنگام گاز زدن یا جویدن با آن، یا هنگام خوردن غذاها یا مایعات داغ
– دردناکی، سرخ، و تورم لثه دور دندان آسیب‌دیده
– گاهی خروج چرک متعفن از سوراخی در لثه، که پس از آن اغلب درد فروکش می‌کند.
– لقی دندان آسیب‌دیده
اگر عفونت به بافت‌های اطراف دندان سرایت کند، صورت و غدد لنفاوی گردن ممکن است متورم شوند. سرانجام، ممکن است علائم عفونت عمومی، مثل تب و سردرد بروز کند.
بردن کودک نزد دندان‌پزشک
ظرف چند ساعت از بروز هر یک از علائم، باید کودک خود را نزد دندان‌پزشک ببرید.
در صورت امکان، دندان‌پزشک سعی خواهد کرد دندان آسیب‌دیده را حفظ کند. او دندان کودک را سوراخ خواهد کرد تا چرک خارج شود و فشار کاهش یابد.
پولپ مرده و در حال مردن را خارج می‌کند، و حفره دندان را می‌شوید، خشک می‌کند و پر می‌کند. به این فرایند، درمان روت کانال می‌گویند.
اگر دندان خیلی آسیب‌دیده باشد یا شیری باشد، ممکن است دندانپزشک آن را بکشد. ممکن است یک دوره آنتی‌بیوتیک برای رفع هرگونه عفونت باقیمانده تجویز شود.

شیوه کمکی
برای تسکین درد قبل از معاینه دندان‌پزشک، می‌توانید به کودک شربت یا قطره استامینوفن بدهید. گذاشتن کیسه آب گرم پیچیده شده در حوله بر روی سمتی از صورت که دندان درد می‌کند نیز ممکن است موجب تسکین درد شود.

روش پیش‌گیری
با رعایت بهداشت دهان (پوسیدگی دندان)، عادات صحیح تغذیه مثل پرهیز از اغذیه شیرین، و مراجعه منظم به دندان‌پزشک در فواصل ۶ ماه، می‌توان از پوسیدگی دندان که گاهی موجب آبسه دندان می‌شود پیش‌گیری کرد.

پس از درمان روت کانال، معمولا دندان مانند دندان سالم کار می‌کند. اگر دندان کشیده شود، اغلب دیگر دندان‌ها جابه‌جا می‌شوند و جای آن را پر می‌کنند.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر